Obec Tochovice
Tochoviceoficiální stránka obce

Sport a rekreace

jezdectví

Dostihové závodiště
Tochovické závodiště vzniklo v roce 1964 za doby působení Státního statku Tochovice s velkým přispěním tehdejšího ředitele statku Ing. Karla Hlaváče. Dráha měří 1420 m. Pravidelně se zde pořádal dostihový den, první byl uspořádán 28.října 1967, později byl jeho součástí dožínkový zemědělský den okresu Příbram. Prvními tochovickými trenéry byli Josef Celer, Josef Kolátor a Jaroslav Kunčar. Od roku 1990, kdy statek zanikl, se dostihové stáje ujal žokej Ing. Václav Chaloupka – čtyřnásobný vítěz Velké pardubické a působí zde dodnes. Za významné místní překážkové koně můžeme jmenovat Mocnou, Lukavu, Václava, Vronskeho či Vinny, za rovinové pak Reflexe, Laurenu a Amandu Praline. Většina z nich jsou odchovanci tochovického plnokrevného chovu. Mezi první rovinové jezdce této stáje patřili žokej Oldřich Merta a Hilda Kolátorová, nyní je to synovec trenéra, žokej Jiří Chaloupka.

ostatní sporty

SK Tochovice
„Sport zvaný fotbal, který byl ve městech provozován již delší dobu, se loni a předloni ukázal také v naší obci, ale v tomto roce začal být provozován usilovněji. Propagovali jej zejména Oldřich Kliment (holič) s bratrem, Karel Pavelka, Soukupové, Jaroslav Honzík a Havelka z Horčápska.“ Tak začínal dle tochovické kroniky fotbal v naší obci. Sportovní klub byl založen před 75 lety v roce 1933, klubové barvy byly stanoveny černá a bílá. První dresy měly černobílý pruh. Zakládající členové sportovního klubu byli František Šprungl, Karel Kníže, Josef Kuchař, Jaroslav Honzík, Karel Pavelka a František Červášek. Již v roce 1934 byl založen i „B“ tým.
Za zmínku stojí připomenutí slavného zápasu z roku 1934, kdy na našem hřišti hostoval klub „Hellada Praha“. Byla to známá továrna na mýdla, která vlastnila sportovní klub. Přijeli k nám vlastním autobusem, měli dokonce i svůj rozhlas a to byla pro vesnici jako Tochovice tehdy velká senzace. Přesto Hellada prohrála v tomto zápase 2:1, radosti a slávy u domácích nebraly konce, večer se konala taneční zábava v hostinci u Mašků, který byl již při založení oficiálně ustanoven jako spolková místnost.
V roce 1936 byl v Tochovicích sehrán první fotbalový turnaj „O křišťálový pohár Českého Slova“ a v roce 1937 se začla hrát IV. třída Podbrdské župy. V roce 1940 byl založen také dorost, který začal hned hrát také Podbrdskou župu. Na zápasy se jezdilo nejvíce na kolech, ale je zmíňka i o zájezdu do Lochovic autobusem nebo do Huti u Rožmitálu, kam se jelo koňským potahem na žebřiňáku. I přesto tehdy za Tochovice hrál asi nejslavnější fotbalista, člen SK Černobílí Praha Žižkov – Jindra Kadlec, všeobecně známí jako Káďa. Za války byl sport jedinou zábavou, ovšem negativně se tato doba projevila na hráčském kádru. Někteří fotbalisté jako Ladislav Šprungl, Karel Folta, Bohumil Šíma a Josef Mühlfeld byli totálně nasazeni na práce do Německa a tak museli pomoct další – František Hubáček, Karel Habada a Josef Chalupný.
Na letním bytě byl v Tochovicích známý hráč „železné“ Sparty Praha Janda-Očko, který našemu klubu zprostředkoval nákup kopaček, za války velmi nedostatkové zboží. Rovněž v roce 1944 se uskutečnilo v Tochovicích přátelské utkání bývalých reprezentantů ČSR proti SK Tochovice – za reprezentanty nastoupili Tichý, Kolenatý, Janda- Očko, Podrazil …Utkání skončilo 2:2, což bylo považováno za velký úspěch.
Po válce se klub potýkal s finančními problémy. Jelikož v okolí nastal velký rozvoj uranových dolů a někteří zaměstnanci UD Kamenná posílili naše mužstvo, byl v roce 1954 na ustavující schůzi Sportovní klub přejmenován na dobrovolnou sportovní organizaci „Baník Tochovice“. Na ustavující schůzi u Kozlovských bylo 23 účastníků, výbor ve složení Mastný Josef, Kliment Oldřich, Folta Karel, Ivaník Ondřej, Špitálský Ludvík, Herold Jiří a Rach Vlastimil.
V roce 1959 byl založen oddíl žáků TJ Baník a v roce 1961 oddíl ledního hokeje. V roce 1969 byl jako nový předseda zvolen František Čížek z Horčápska, který svou práci vykonával poctivě dlouhé roky. V roce 1971 byl klub zpět přejmenován na SK Tochovice, ovšem aby se vyhovělo nadřízeným orgánům, bylo SK v roce 1975 přejmenováno na Tělovýchovná Jednota Tochovice, tak se jmenuje dodnes, i když jen úředně. Odkaz na www stránky SK Tochovice

rybolov

Přihlášení k odběru zpráv

Dostávejte informace z našeho webu prostřednictvím SMS a e-mailů

brko

Aktuální počasí

dnes, pátek 21. 6. 2024
prudký déšť 29 °C 16 °C
sobota 22. 6. slabý déšť 21/13 °C
neděle 23. 6. oblačno 21/11 °C
pondělí 24. 6. slabý déšť 20/13 °C

podbrdsko

Mapa a body zájmu

mapa

Povodňový plán

PP

Hladiny vodních toků

vodní tok

Hladiny vodních toků
Srážkoměr
Teploměr

Jméno: pribram
Heslo: pribram

Mapa Tochovice