Obec Tochovice
Tochoviceoficiální stránka obce

SK Tochovice

„Sport zvaný fotbal, který byl ve městech provozován již delší dobu, se loni a předloni ukázal také v naší obci, ale v tomto roce začal být provozován usilovněji. Propagovali jej zejména Oldřich Kliment (holič) s bratrem, Karel Pavelka, Soukupové, Jaroslav Honzík a Havelka z Horčápska.“ Tak začínal dle tochovické kroniky fotbal v naší obci. Sportovní klub byl založen před 75 lety v roce 1933, klubové barvy byly stanoveny černá a bílá. První dresy měly černobílý pruh. Zakládající členové sportovního klubu byli František Šprungl, Karel Kníže, Josef Kuchař, Jaroslav Honzík, Karel Pavelka a František Červášek. Již v roce 1934 byl založen i „B“ tým.
Za zmínku stojí připomenutí slavného zápasu z roku 1934, kdy na našem hřišti hostoval klub „Hellada Praha“. Byla to známá továrna na mýdla, která vlastnila sportovní klub. Přijeli k nám vlastním autobusem, měli dokonce i svůj rozhlas a to byla pro vesnici jako Tochovice tehdy velká senzace. Přesto Hellada prohrála v tomto zápase 2:1, radosti a slávy u domácích nebraly konce, večer se konala taneční zábava v hostinci u Mašků, který byl již při založení oficiálně ustanoven jako spolková místnost.
V roce 1936 byl v Tochovicích sehrán první fotbalový turnaj „O křišťálový pohár Českého Slova“ a v roce 1937 se začla hrát IV. třída Podbrdské župy. V roce 1940 byl založen také dorost, který začal hned hrát také Podbrdskou župu. Na zápasy se jezdilo nejvíce na kolech, ale je zmíňka i o zájezdu do Lochovic autobusem nebo do Huti u Rožmitálu, kam se jelo koňským potahem na žebřiňáku. I přesto tehdy za Tochovice hrál asi nejslavnější fotbalista, člen SK Černobílí Praha Žižkov – Jindra Kadlec, všeobecně známí jako Káďa. Za války byl sport jedinou zábavou, ovšem negativně se tato doba projevila na hráčském kádru. Někteří fotbalisté jako Ladislav Šprungl, Karel Folta, Bohumil Šíma a Josef Mühlfeld byli totálně nasazeni na práce do Německa a tak museli pomoct další – František Hubáček, Karel Habada a Josef Chalupný.
Na letním bytě byl v Tochovicích známý hráč „železné“ Sparty Praha Janda-Očko, který našemu klubu zprostředkoval nákup kopaček, za války velmi nedostatkové zboží. Rovněž v roce 1944 se uskutečnilo v Tochovicích přátelské utkání bývalých reprezentantů ČSR proti SK Tochovice – za reprezentanty nastoupili Tichý, Kolenatý, Janda- Očko, Podrazil …Utkání skončilo 2:2, což bylo považováno za velký úspěch.
Po válce se klub potýkal s finančními problémy. Jelikož v okolí nastal velký rozvoj uranových dolů a někteří zaměstnanci UD Kamenná posílili naše mužstvo, byl v roce 1954 na ustavující schůzi Sportovní klub přejmenován na dobrovolnou sportovní organizaci „Baník Tochovice“. Na ustavující schůzi u Kozlovských bylo 23 účastníků, výbor ve složení Mastný Josef, Kliment Oldřich, Folta Karel, Ivaník Ondřej, Špitálský Ludvík, Herold Jiří a Rach Vlastimil.
V roce 1959 byl založen oddíl žáků TJ Baník a v roce 1961 oddíl ledního hokeje. V roce 1969 byl jako nový předseda zvolen František Čížek z Horčápska, který svou práci vykonával poctivě dlouhé roky. V roce 1971 byl klub zpět přejmenován na SK Tochovice, ovšem aby se vyhovělo nadřízeným orgánům, bylo SK v roce 1975 přejmenováno na Tělovýchovná Jednota Tochovice, tak se jmenuje dodnes, i když jen úředně. Odkaz na www stránky SK Tochovice

Adresa


Tochovice
GPS: 49° 36′ 8.072″N  13° 59′ 26.171″E

Kategorie

ostatní sporty

Přihlášení k odběru zpráv

Dostávejte informace z našeho webu prostřednictvím SMS a e-mailů

Aktuální počasí

dnes, úterý 5. 3. 2024
déšť 8 °C 5 °C
středa 6. 3. zataženo 7/3 °C
čtvrtek 7. 3. oblačno 5/0 °C
pátek 8. 3. jasno 8/-2 °C

podbrdsko

Mapa a body zájmu

mapa

Povodňový plán

PP

Hladiny vodních toků

vodní tok

Hladiny vodních toků
Srážkoměr
Teploměr

Jméno: pribram
Heslo: pribram

Mapa Tochovice